Płynność finansowa przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest kapitał obrotowy. Czym dokładnie jest, jakie są jego rodzaje i jak się go wylicza?
Czym jest kapitał obrotowy?
Kapitał obrotowy to pewnego rodzaju miara finansowa, pomocna w określeniu stanu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Stanowi nadwyżkę środków finansowych bieżących nad zobowiązaniami. Kapitał obrotowy wyliczany jest na podstawie aktywów, obecnych w firmie przez czas nie dłuższy niż rok.
Jak otrzymać wartość kapitału obrotowego? Wystarczy odjąć od wartości majątku obrotowego przedsiębiorstwa wysokość zobowiązań bieżących, dotyczących:
- systemu finansowania państwa (składki na ubezpieczenia społeczne, podatki etc.),
- banków – m.in. kredyty krótkoterminowe,
- dostawców – zapłata za dostawy,
- pracowników – wynagrodzenie.
Zbyt niski poziom kapitału obrotowego grozi utratą płynności finansowej bądź wzrostem kosztów uzyskania przychodu.
Kapitał obrotowy – rodzaje
Kapitał obrotowy podzielić można na dwa podtypy:
- kapitał obrotowy brutto, czyli bieżące aktywa firmy, do których zaliczyć można majątek obrotowy, przeznaczony do działalności bieżącej,
- kapitał obrotowy netto – stanowi różnicę między kapitałem stałym i majątkiem trwałym bądź aktywami bieżącymi i zobowiązaniami krótkoterminowymi.
Kapitał obrotowy netto może mieć poziom:
- ujemny – zobowiązania krótkoterminowe są niższe niż aktywa obrotowe,
- dodatni – kapitał długoterminowy jest wyższy od poziomu aktywów trwałych,
- zerowy –zobowiązania bieżące i poziom aktywów jest na równym poziomie.
Kapitał obrotowy netto – czym jest?
Kapitał obrotowy netto to inaczej kapitał pracujący. Jest to nadwyżka aktywów obrotowych w stosunku do krótkoterminowych zobowiązań. Stanowi część kapitałów stałych, która finansuje aktywa obrotowe, jednak nie finansuje aktywów stałych.
Dzięki utrzymaniu optymalnego poziomu kapitału obrotowego netto możliwe jest uniknięcie kosztów związanych z pozyskaniem kapitału, przeznaczonego na działalność bieżącą firmy. W pewnym sensie można powiedzieć, że zapobiega stratom – w przypadku potrzeby uzyskania finansowania na działalność bieżącą, sprzedaż całego majątku może wiązać się z obniżeniem jego wartości.
Kapitał obrotowy to aktywa, które obecne są w przedsiębiorstwie nie więcej niż przez 12 miesięcy. Są to towary, zapasy, materiały oraz należności krótkoterminowe, bądź inwestycje krótkoterminowe, takie jak pożyczki, udziały czy też środki pieniężne.
Kapitał obrotowy netto – dlaczego jest tak istotny?
Kapitał obrotowy odpowiada w dużej mierze za płynność finansową przedsiębiorstwa. To bardzo ważny element w momencie, gdy właściciel firmy wpadnie w tarapaty, związane np. z brakiem sprzedaży towarów. Kapitał obrotowy chroni więc w pewnym stopniu przed zastojem w uzyskiwaniu dochodu.
Kapitał obrotowy netto to jeden z elementów bieżących aktywów, które mogą być wykorzystywane w działalności bieżącej przedsiębiorstw. Utrzymanie właściwego poziomu tego rodzaju kapitału jest więc niezbędne w działalności firm. Ich rozwój możliwy jest wówczas, gdy wysokość kapitału obrotowego netto i sprzedaży jest odpowiednio zbilansowana.
Kapitał obrotowy netto – wyliczenie
Kapitał obrotowy netto wylicza się m.in. w ujęciu kapitałowym. Stanowi różnicę kapitału stałego (i długoterminowego obcego) oraz majątku długookresowego, która służy do finansowania działalności bieżącej przedsiębiorstwa. Można wyliczyć go również w ujęciu majątkowym – wówczas to różnica między aktywami i pasywami bieżącymi. Wyliczony w ten sposób, stanowić może nadwyżkę majątku bieżącego nad bieżącymi zobowiązaniami. To swego rodzaju bufor bezpieczeństwa, który ma ułatwić zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Ma także zmniejszyć ryzyko związane z finansowaniem środków obrotowych.
Dobrze byłoby, gdyby wysokość kapitału obrotowego netto zaspokajała zapotrzebowanie na kapitał obrotowy netto. To zarząd przedsiębiorstwa decyduje o jego wysokości. W jaki sposób? Oczywiście – przez politykę finansowania działalności bieżącej. Jego źródłem jest kapitał własny, pożyczki długoterminowe oraz kredyty bankowe lub inne zobowiązania długoterminowe.
Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy netto
Z czym związane jest zapotrzebowanie na kapitał obrotowy netto? Z bieżącymi potrzebami finansowymi firmy, związanymi z bieżącą działalnością operacyjną, które nie pokryły zobowiązań bieżących terminowych (z wyłączeniem kredytów krótkoterminowych). Przy obliczaniu zapotrzebowania na kapitał obrotowy pod uwagę bierze się również poziom środków pieniężnych i inwestycji krótkoterminowych. Bieżące regulowanie zobowiązań wykonywane jest przy udziale tychże środków pieniężnych. Jeśli ich zabraknie – firma może sięgnąć po kredyt lub pożyczkę krótkoterminową. Wartość zapotrzebowania wyliczona została jako element aktywów bieżących, pomniejszona o inwestycje krótkoterminowe i bieżące zobowiązania nieoprocentowane, którymi są:
krótkoterminowe zobowiązania dotyczące jednostek powiązanych i pozostałych, wynikające z usług i dostaw w okresie do 12 miesięcy,
- inne krótkoterminowe zobowiązania dotyczące jednostek powiązanych,
- inne zobowiązania dotyczące jednostek pozostałych,
- zobowiązania z tytułu wystawionych weksli,
- podatki, ubezpieczenia, cła i inne,
- wynagrodzenia,
- zobowiązania dotyczące jednostek pozostałych,
- fundusze specjalne.
Jeśli interesują Cię inne zagadnienia związane z finansami – zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi wpisami blogowymi. Chcesz dowiedzieć się więcej o finansowaniu przedsiębiorstw i o faktoringu? Skontaktuj się z nami!
Chcesz z nami porozmawiać?
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
+48 800 500 600
+48 22 130 21 30
Infolinia czynna: poniedziałek - piątek, 9:00 - 17:00
Wolisz kontakt mailowy?
Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!
Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.