Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zwykle odpowiadamy w ciągu kilku minut.

Faktoring z przejęciem ryzyka – jak go stosować?

Faktoring z przejęciem ryzyka, czyli bez regresu jest usługą, która systematycznie zyskuje na popularności. Wynika to przede wszystkim z profitów, jakie osiągają korzystający z niej przedsiębiorcy. Na czym polega faktoring z przejęciem ryzyka? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Na czym polega faktoring z przejęciem ryzyka?

Najprościej rzecz ujmując, to alternatywne rozwiązanie finansowe, które pozwala przedsiębiorcy zachować kontrolę nad biznesem. Polega na wymianie nieprzeterminowanych faktur sprzedażowych na gotówkę. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca sprzedaje firmie faktoringowej wystawione przez siebie faktury z odroczonym terminem płatności, a faktor wypłaca za nie środki nawet tego samego dnia. Dzięki temu firma ma stały dopływ gotówki, oszczędza czas i wysiłek związany z poszukiwaniem innych metod finansowania.

W przypadku faktoringu z przejęciem ryzyka istotny jest fakt, że faktor przejmuje na siebie nie tylko wierzytelność, ale również związane z nią ryzyko niewypłacalności kontrahenta. W efekcie to po jego stronie pozostaje ściąganie zadłużenia i ewentualne czynności egzekucyjne. Faktor z reguły korzysta z usług ubezpieczyciela, u którego wykupuje polisę, na jej podstawie określane są zazwyczaj przyznawane limity faktoringu bez regresu.

Zalety faktoringu z przejęciem ryzyka

Jak wspomnieliśmy we wstępie, popularność faktoringu bez regresu wynika przede wszystkim z jego zalet. Najważniejszą jest przejęcie ryzyka przez faktora, który bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta.

Zaletą jest również fakt, że faktoring pełny pozwala zredukować ryzyko powstawania zatorów płatniczych, a co za tym idzie, umożliwia utrzymanie płynności finansowej. W efekcie przedsiębiorca może podejmować współpracę z nowymi kontrahentami, a za ich weryfikację odpowiada faktor, który szacuje poziom przejmowanego ryzyka.

Wada faktoringu bez regresu

Wadą jaka często jest wskazywana przez przedsiębiorców jest cena. Faktoring pełny jest nieco droższą usługą niż faktoring z regresem. Ale mimo wyższej ceny to opłacalne rozwiązanie. Po pierwsze większa opłata rekompensuje ewentualne straty, do których mogłoby dojść w momencie niewypłacalności kontrahenta. A po drugie – warto sobie odpowiedzieć na pytania: „Ile warte jest bezpieczeństwo naszej firmy?” i wyjść od tego założenia.

Jak pokazują badania nawet jeden nierzetelny kontrahent jest w stanie przewrócić potencjalnie stabilne przedsiębiorstwo. Takie działanie naraża firmę na szereg problemów na przykład:

  • Zachwianie płynności finansowej firmy, co w konsekwencji może doprowadzić do problemów ze spłatą własnych zobowiązań.
  • Świadomość takiej możliwości skutecznie spowolnia decyzje o nowych inwestycjach w obawie, że w razie potrzeby przedsiębiorca nie będzie w stanie spłacić własnych zobowiązań.

Klient usługi faktoringu bez regresu ma do dyspozycji środki – od pierwszego dnia sprzedaży faktury – bez ryzyka utraty płynności finansowej. W związku z tym okazuje się, że faktoring pełny nie tylko nie jest drogi, ale pozwala bezpiecznie realizować cele handlowe firmy. Nie bez powodu jego popularność rośnie z roku na rok.

Dla kogo jest faktoring z przejęciem ryzyka?

Faktoring z przejęciem ryzyka to rozwiązanie polecane przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy nawiązują kontakty handlowe z nowymi kontrahentami i jeszcze ich nie zweryfikowali. Sprawdza się również w przypadku firm eksportujących swoje towary za granicę, ponieważ ryzyko niewypłacalności odbiorców jest wtedy zdecydowanie wyższe.

Śmiało możemy założyć, że faktoring pełny to rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom nastawionym na rozwój i szybką ekspansję. Tego typu podmioty nawiązują z reguły współpracę z nowymi odbiorcami, których nie są w stanie dokładnie sprawdzić pod kątem terminowego wywiązywania się z płatności. Przejęcie ryzyka przez faktora pozwala odsunąć od siebie widmo braku zapłaty, a co za tym idzie, umożliwia przedstawienie korzystnej oferty z odroczonym terminem płatności.

Faktoring z przejęciem ryzyka jest również rozwiązaniem dla przedsiębiorców współpracujących z firmami działającymi w ryzykownych branżach, w których może nastąpić szybkie pogorszenie koniunktury. W efekcie może dojść do opóźnień w płatnościach wobec dostawców, co w prosty sposób prowadzi do powstawania zatorów płatniczych.

Faktoring z przejęciem ryzyka – kiedy warto z niego skorzystać?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, kiedy warto skorzystać z faktoringu z przejęciem ryzyka. Potwierdzeniem tego faktu, może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: „faktoring z przejęciem ryzyka jak go stosować”.

Najbardziej oczywistą sytuacją, kiedy warto skorzystać z faktoringu bez regresu jest przypadek, gdy przedsiębiorca zaczyna podejrzewać, że jego kontrahent może opóźnić się z płatnością za fakturę lub nie dokonać jej wcale. Co istotne, skorzystanie z faktoringu z przejęciem ryzyka jest możliwe wyłącznie, gdy faktura nie jest jeszcze przeterminowana.

Warto również podkreślić, że decyzja o skorzystaniu z faktoringu pełnego powinna wynikać z kalkulacji ryzyka – jest tym wyższe, im mniej wiemy o konkretnym kontrahencie. Przykładem może być współpraca z nową firmą, która dopiero wchodzi na rynek.

Z całą pewnością faktoring bez regresu jest również dobrą opcją w przypadku eksportu towarów za granicę. Ewentualne ściąganie należności od zagranicznego kontrahenta może być nie tylko bardziej skomplikowane, ale w wielu sytuacjach również niemożliwe.

Warto pamiętać, że wiele w tym przypadku zależy od faktora, który musi wyrazić zgodę na finansowanie konkretnych faktur, co następuje nie tylko na podstawie kalkulacji ryzyka, ale również uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia.

W jakich jeszcze sytuacjach warto skorzystać z faktoringu z przejęciem ryzyka? Faktoring bez regresu jest również korzystny w przypadku firm posiadających polisę ubezpieczenia należności handlowych.

Firma faktoringowa, po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem, może przejąć obowiązki klienta wynikające z polisy, takie jak monitorowanie płatności i zgłaszanie przeterminowanych należności w terminach określonych przez ubezpieczyciela. Przedsiębiorca oszczędza w ten sposób czas, który poświęciłby na takie formalności. A co więcej zakres usług, z których korzysta, jest pełny, bo obejmuje nie tylko finansowanie, ale także monitoring, windykację i ochronę przed niewypłacalnością kontrahentów.

Podsumowując – faktoring z przejęciem ryzyka jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet oraz sprawdzi się w przypadku firm, które chcą poprawić płynność i swoje wskaźniki finansowe.

Chcesz z nami porozmawiać?

Chcesz z nami porozmawiać?

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

+48 800 500 600
+48 22 130 21 30

Infolinia czynna: poniedziałek - piątek,  9:00 - 17:00

Wolisz kontakt mailowy?

Wolisz kontakt mailowy?

Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!

kontakt@faktoria.pl

Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.