Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zostaw swoje dane - odzwonimy

Zwykle odpowiadamy w ciągu kilku minut.

Finanse
Księgowość

Faktoring z ubezpieczeniem – czy warto dodatkowo chronić swoje interesy?

W ostatnich latach wiele polskich przedsiębiorstw dotyka problem opóźnionych płatności. Odzyskanie należności często nie jest takie proste, zwłaszcza, jeśli kontrahenci są niewypłacalni. Aby zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej warto zaznajomić się z pojęciem faktoringu z ubezpieczeniem.

Faktoring a ubezpieczenie należności – dlaczego warto się nim zainteresować?

Choć ryzyko wpisane jest w prowadzenie biznesu, dobrze jest podejść do tego tematu z rozwagą. Istnieje bowiem wiele metod, które pozwalają zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed niespodziewanymi problemami.

Każda firma, która dopiero rozpoczyna współpracę z kontrahentem, powinna rozważyć skorzystanie z usługi, jaką jest pełny faktoring z ubezpieczeniem. Przedsiębiorstwo ma wówczas zapewnioną płynność finansową, a ponadto firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Ta forma finansowania zewnętrznego pozwala przedsiębiorcy uzyskać gotówkę niemal natychmiastowo po sprzedaży usług lub towaru, a opcja ubezpieczenia przy faktoringu zdejmuje z Klienta odpowiedzialność za niewypłacalność dłużnika.

Faktoring z ubezpieczeniem – kiedy jest szczególnie przydatny?

Faktoring a ubezpieczenie należności sprawdza się głównie w przedsiębiorstwach, które skupiają się na rozwoju firmy, poszukują nowych kontrahentów zarówno w kraju, jak i za granicą. Większość z nich chce odpowiednio zabezpieczyć swoją działalność przed nieuczciwymi partnerami biznesowymi.

Faktoranci decydują się na ubezpieczenie należności faktoringowych w momencie, gdy nie są pewni sytuacji finansowej partnerów biznesowych i możliwości terminowego regulowania zobowiązań. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy chcą oferować swoje usługi lub produkty na rynku międzynarodowym. Ryzyko opóźnień lub braku płatności jest wyższe, a weryfikacja kontrahenta – trudniejsza niż we własnym kraju.

Opcja ubezpieczenia przy faktoringu ma szczególne znaczenie w okresie problemów gospodarczych, które mają miejsce za granicą. Należy jednak mieć na uwadze, że usługa ta zależna jest m.in. od wysokości limitów kredytowych, wyznaczonych przez ubezpieczyciela wobec kontrahentów.

Faktoring a ubezpieczenie należności – koszty

Opcje ubezpieczenia przy faktoringu pełnym wpływają na ostateczny koszt usługi. Co jednak ważne, faktor przejmuje odpowiedzialność za koszty i działania windykacyjne oraz odzyskiwanie długu. Decydując się na podjęcie współpracy z firmą faktoringową dobrze jest znaleźć usługodawcę, który podejmuje decyzję o wysokości limitów finansowania w krótkim czasie. Przedsiębiorstwo ma wówczas możliwość szybkiej realizacji zamówień od partnerów biznesowych i rozwój działalności.

Nieco tańszym rozwiązaniem jest oferta towarzystw ubezpieczeniowych, które zajmują się ochroną kredytu kupieckiego. Porównując tę opcję z ubezpieczeniem należności faktoringowych szybko można jednak zauważyć różnicę. Rozwiązanie to znajduje się w pakiecie usług faktoringu pełnego, który gwarantuje przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorców i zdejmuje odpowiedzialność za dotrzymywanie terminów płatności. Usługobiorca nie musi więc martwić się dodatkowymi obowiązkami.

Faktoring z ubezpieczeniem a inne formy finansowania przedsiębiorstw

Ubezpieczenie należności faktoringowych umożliwia spłatę zobowiązań bieżących i inwestycje w rozwój firmy. To jednak nie jedyna forma finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw. Przykładem innych rozwiązań są m.in. kredyt bankowy czy też leasing. Czym charakteryzują się te usługi?

Kredyt bankowy to długookresowy rodzaj finansowania w kwocie zawartej w umowie pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Przedsiębiorca ma obowiązek podać powód, dla którego zdecydował się na pożyczkę. Po upływie określonego czasu musi zwrócić dług wraz z odsetkami. Wadą tego rozwiązania jest długość oczekiwania na decyzję kredytową, która nie w każdym przypadku jest pozytywna.

Leasing to rozwiązanie, które sprawdza się głównie w jednoosobowej działalności gospodarczej lub małych przedsiębiorstwach. Jest sposobem na nabycie środków trwania, nie nadwyrężając budżetu firmy. Zaletami leasingu jest elastyczność spłacania rat i możliwość wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy. Wadą jest jednak fakt, że przez cały okres jej trwania stanowi własność leasingodawcy.

Faktoring z ubezpieczeniem – podsumowanie

Opcje ubezpieczenia faktoringu czynią tę formę finansowania wyjątkowo bezpieczną i opłacalną dla przedsiębiorcy. Klient zapobiega tym samym zastojom płatniczym, chroni własny interes i zyskuje fundusze na rozwój biznesu. To jedna z najkorzystniejszych opcji, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej.

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o ubezpieczeniu należności faktoringowych? Planujesz podjąć działania, które rozwiną Twój biznes? Na naszym blogu znajdziesz mnóstwo informacji, które pomogą Ci zrozumieć mechanizmy finansowe. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej porady – skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci, jaka forma faktoringu będzie dla Ciebie najlepsza.

Chcesz z nami porozmawiać?

Chcesz z nami porozmawiać?

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

+48 800 500 600
+48 22 130 21 30

Infolinia czynna: poniedziałek - piątek,  9:00 - 17:00

Wolisz kontakt mailowy?

Wolisz kontakt mailowy?

Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!

kontakt@faktoria.pl

Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.