Wysokość składek, które należy opłacać na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dla wielu przedsiębiorców jest najmniej przyjemnym elementem prowadzenia biznesu. Jednak w momencie, gdy zakładają oni działalność gospodarczą po raz pierwszy, mogą płacić preferencyjne stawki ZUS. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tej możliwości?
Stawki ZUS dla nowopowstałych firm
Tym, którzy rozpoczynają prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, przez pierwsze 2 lata, licząc od pierwszego miesiąca funkcjonowania lub zakończenia ulgi na start, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych udziela preferencyjne stawki ZUS. Dla przedsiębiorców, którzy dopiero startują z własnym biznesem, ma to ogromne znaczenie. Dzięki tej możliwości płacą bowiem mniej na ubezpieczenie społeczne, a ponadto nie są zobowiązani do opłacenia Funduszu Pracy.
Preferencyjne stawki ZUS nie dotyczą opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do zakończenia 2021 roku wszyscy przedsiębiorcy opłacali składkę tę od tej samej podstawy, czyli od kwoty zadeklarowanej, w wysokości nie mniejszej niż 75% miesięcznego, przeciętnego wynagrodzenia w obszarze przedsiębiorstw. W roku 2022 nastąpiły pewne zmiany. Teraz metoda naliczania składek dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego i ich wysokość zależna jest od formy opodatkowania. Co ważne, chwilowa przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej nie wpływa na zawieszenie biegu ulgowego ZUS, którego długość wynosi 2 lata.
Wysokość preferencyjnych stawek ZUS
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, zobowiązany jest opłacać ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe oraz zdrowotne. Jedynie ubezpieczenie chorobowe jest obligatoryjne.
Przedsiębiorcy z prawem do opłacania preferencyjnych stawek ZUS, mogą zdecydować się na dokonywanie wpłat składek od zadeklarowanej kwoty, zastrzegając limit dolny. Podstawa składek nie może być mniejsza niż wartość 30% wynagrodzenia minimalnego.
Komu nie przysługują preferencyjne stawki ZUS?
Preferencyjne stawki ZUS nie należą się osobom, które zaczynają prowadzić działalność gospodarczą na podstawie przepisów, zawartych w ustawie o działalności gospodarczej bądź przepisów szczególnych:
- jeśli prowadzą lub w prowadziły w przeciągu 60 miesięcy kalendarzowych przed terminem rozpoczęcia działalności gospodarczej działalność pozarolniczą,
- prowadzą działalność gospodarczą na rzecz poprzedniego pracodawcy, dla którego przed chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej w poprzednim bądź bieżącym roku kalendarzowym, na zasadach zwykłego lub spółdzielczego stosunku pracy, wykonywały czynności z zakresu wykonywanej działalności gospodarczej.
Z niższych składek nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy od momentu założenia działalności będą wykonywać czynności dla poprzedniego pracodawcy, z którym na zasadzie umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracowali przez ostatnie dwa lata od momentu założenia działalności.
Preferencyjne składki ZUS należą się przedsiębiorcom, którzy w ramach prowadzenia działalności wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy, dla którego (przed otwarciem działalności gospodarczej) wykonywali obowiązki na zasadzie umowy cywilnoprawnej.
Preferencyjne stawki ZUS — kto jeszcze nie może skorzystać?
Ponadto preferencyjne stawki ZUS nie przysługują osobom, które współpracują z przedsiębiorcą przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, mimo tego, że w przypadku osób współpracujących, składki należy opłacać na niemal identycznych zasadach, co w przypadku osób, które prowadzą działalność. Preferencyjne stawki ZUS nie należą się również wspólnikom spółek partnerskich, komandytowych, jawnych, jednoosobowemu wspólnikowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również artystom oraz twórcom.
Preferencyjne składki ZUS – co należy zrobić, aby móc je opłacać?
Aby opłacać preferencyjne składki ZUS, należy dopełnić formalności, które związane są z modyfikacją zgłoszenia w ZUS. W przeciągu 7 dni od momentu zakończenia ulgi na start właściciel firmy powinien:
- zrezygnować z dotychczasowych ubezpieczeń, czyli wyrejestrować się, składając dokument z kodem tytułu 05 40 xx, umieszczony na druku ZUS ZWUA wraz z kodem przyczyny – 600,
- dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na dokumencie ZUS ZUA, z kodem tytułu 05 70 xx.
Co, jeśli termin na wyrejestrowanie upłynie? Jak ponownie zarejestrować ubezpieczenie?
Nawet jeżeli minie 7 dni, w ciągu których przedsiębiorca powinien zgłosić się z wnioskiem o niższy ZUS, może nadal to zrobić. Wystarczy, że jak najszybciej uda się do urzędu i złoży odpowiednie dokumenty. Jest to możliwe w momencie, gdy nie będzie dokonane żadne zgłoszenie.
Jeżeli interesuje Cię tematyka prowadzenia biznesu i chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak prowadzić firmę – zapoznaj się z naszą bazą wiedzy. Chcesz otrzymać profesjonalną pomoc od naszych doradców? Zgłoś się do nas poprzez formularz kontaktowy!
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są stawki ZUS dla nowopowstałych firm i kto może z nich skorzystać?
Nowo powstałe firmy mogą korzystać z preferencyjnych stawek ZUS przez pierwsze 2 lata działalności. To oznacza, że płacą one niższe składki na ubezpieczenie społeczne i nie muszą opłacać składki na Fundusz Pracy. Preferencyjne stawki nie dotyczą jednak ubezpieczenia zdrowotnego. Warto zaznaczyć, że chwilowa przerwa w prowadzeniu działalności nie przerywa biegu ulgowego okresu 2 lat. Osoby, które mogą skorzystać z tych ulg, to te, które nie prowadziły działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy oraz nie wykonują działalności na rzecz swojego poprzedniego pracodawcy.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc korzystać z preferencyjnych stawek ZUS?
Aby skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS, trzeba być nowym przedsiębiorcą, który nie prowadził działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Dodatkowo, nie można prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy, z którym współpracowano na zasadach umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto, preferencyjne stawki nie przysługują wspólnikom spółek czy osobom współpracującym przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jakie kroki należy podjąć, aby zacząć opłacać preferencyjne składki ZUS?
Aby rozpocząć opłacanie preferencyjnych składek ZUS, należy zrezygnować z dotychczasowych ubezpieczeń, wyrejestrowując się za pomocą dokumentu ZUS ZWUA, a następnie zgłosić się do ubezpieczeń na dokumencie ZUS ZUA. To wszystko powinno zostać wykonane w ciągu 7 dni od zakończenia tzw. ulgi na start. Jeśli termin zostanie przekroczony, można to zrobić później, jednak należy to uczynić jak najszybciej.
Chcesz z nami porozmawiać?
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!
+48 800 500 600
+48 22 130 21 30
Infolinia czynna: poniedziałek - piątek, 9:00 - 17:00
Wolisz kontakt mailowy?
Napisz do nas, czekamy na wiadomość od Ciebie!
Możesz również skontaktować się z nami poprzez formularz.
Zostaw swoje dane - odzwonimy
Zwykle odpowiadamy w ciągu kilku minut.